Bilister og andre trafikanter har god grund til at være ekstra omhyggelige med at overholde færdselsreglerne i påsken.
Traditionen tro vil færdselspolitiet nemlig være talstærkt til stede på de danske veje for at tjekke trafikanterne i påskeferien, skriver politiet på sin hjemmeside.
Den ekstra kontrol begynder tirsdag og kører frem til og med 2. påskedag.
På de store rejsedage i begyndelsen og slutningen af påsken vil ordensmagtens opmærksomhed især være rettet mod dem, der kører for stærkt.
I dagene fra skærtorsdag til påskedag vil de mange involverede betjentes interesse til gengæld først og fremmest være koncentreret om dem, der har fået en tår over tørsten eller indtaget narkotika, før de satte sig bag rattet.
Ved en lignende aktion sidste år blev 4534 taget i at køre for stærkt, mens 46 kørte spritkørsel og fire havde indtaget narkotika eller medicin.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker