Politiet kunne lørdag slå kløerne i en mand, der på udspekuleret vis havde stjålet penge fra måbende bankkunder ved en pengeautomat på Roskildevej i København.
Ordensmagten blev kontaktet af et par borgere, der havde forsøgt at hæve penge, men i stedet fik en lang næse, da der ingen penge kom ud af hæveautomaten. Det viste sig, at automaten var blevet udstyret med det såkaldte skimmingudstyr, der kan aflæse folks koder.
- Der er et par civilbetjente, der lægger sig på lur i området, og efter fem minutter kommer der en fyr og fjerner skimmingudstyret og tager nogle penge, der er blevet sikret af udstyret, siger den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi, Morten Smith.
- De griber ham simpelthen med fingrene nede i kagedåsen, siger han, men understreger samtidig, at der ikke er tale om "et voldsomt pengebeløb".
Den anholdte mand, der er af østeuropæisk oprindelse, gjorde ifølge Morten Smith ikke modstand ved anholdelsen og bliver fremstillet for en dommer søndag.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned