Københavns Politi valgte mandag at offentliggøre to falske alarmopkald til 112. Opkaldene blev tilbage i april brugt til at lokke politiet på afveje, inden ukendte gerningsmænd skød en 28-årig mand på Baggesensgade på Nørrebro. Attentatet ses som en af de voldsomste episoder i bandekonflikten i København.
De to personer bag alarmopkaldene fortalte politiet, at der var sket en skudepisode ved Lynetten på Amager. Den ene siger, at en mand er ramt af skud og bløder kraftigt. Der er dog ingen af de to personer, der skal nyde noget af at fortælle politiet, hvem de er. På lydoptagelserne kan man høre den ene sige, at han ikke kan huske sit telefonnummer, mens den anden ikke ønsker at fortælle sit personnummer.
Politiet modtog opkaldene den 22. april kort efter klokken 12.00. Og mens politiet kørte rundt på Amager og ledte forgæves, blev en 28-årig mand forsøgt likvideret på hjørnet af Baggesensgade og Blågårdsgade på Nørrebro. Offeret blev ramt af fem skud fra et automatvåben, som blev affyret af passageren på en motorcykel.
Efter et halvt års efterforskning leder politiet stadig efter gerningsmændene og beder altså nu offentligheden om hjælp til at identificere de to personer på lydoptagelserne.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet