Politiet gennemfører razzia mod Black Army i Odense
Task Force Vest og Fyns Politi leder efter våben i banden Black Armys klubhus i Odense.
Banden Black Armys klubhus i Odense er blevet omringet af politiet tirsdag formiddag. Samtidig har to private beboelser i Fredericia også fået besøg af politiet. Det skriver Task Force Vest i en pressemeddelelse.
Politiet har en mistanke om at finde våben hos banden og i de to beboelser. Det er i samarbejde med Fyns Politi, at Task Force Vest gennemfører en razzia mod bandens klubhus.
- Vi har en formodning om, at der er våben, og derfor er vi gået i gang med en ransagning af klubhuset, siger politikommissær Ulrik Lorentzen fra Fyns Politi til TV2 Fyn.
Politiet ønsker ifølge TV2 Fyn ikke at oplyse, hvor mange betjente, der er involveret i razziaen mod banden.
Aktionen begyndte klokken 10, men på nuværende tidspunkt er der ingen meldinger fra politiet om, at der er blevet fundet våben.
Klubhuset ligger på Nyborgvej i Odense.
Politiet har ikke yderligere oplysninger om sagen, men forventer at kunne fortælle om resultatet af aktionen tirsdag eftermiddag.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned