Politiet har set 8-10 lignende episoder i Danmark

Offentliggjort Sidst opdateret

* National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har inden for de seneste par måneder oplevet 8-10 episoder, hvor unge svenske drenge er blevet pågrebet i Danmark.

* Flere af de anholdte svenskere er slet ikke en del af det kriminelle miljø. De kommer i høj grad fra en sårbar baggrund og er typisk under 18 år.

* Danske og svenske myndigheder har et tæt samarbejde, hvor de deler efterretninger på daglig basis.

* Det har resulteret i, at endnu flere unge svenskere er blevet anholdt med våben i både Danmark og Sverige, inden de har kunnet udføre det, politiet mener de havde til hensigt. 

* Det, at kriminelle lægger annoncer op på sociale medier, har man set i Sverige over længere tid. 

* Sociale medier bliver aktivt brugt til at promovere subkulturen, men også til at lokke folk ind i grupperne og få folk til at udføre ugerninger.

* Det er en ny problemstilling, at kriminelle grupper udliciterer bandekriminaliteten, og det gør bandemiljøet mere kaotisk at navigere i for myndighederne.

Kilder: National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) og kriminolog David Sausdal.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.