Københavns Politi vil også i dag være talstærkt til stede i gaderne og følge ikke mindst en demonstration, der går til Forsvarsministeriet.
Politiet tømte i løbet af natten til mandag det såkaldte klimafængsel på Retortvej i Valby for de sidste otte af de i alt 258 demonstranter, der søndag eftermiddag blev anholdt på Østerbro.
Fire tyskere udvises, mens fire andre udlændinge - tre kvinder og en mand - mandag vil blive fremstillet i grundlovsforhør.
Tre sigtes for vold mod tjenestemand i funktion, den fjerde for at have forsøgt at befri de øvrige, oplyser politiets pressetalsmand, Henrik Møller Jakobsen.
Blandt søndagens anholdte var ifølge politiet fire Greenpeace-aktivister, men det afviser en talsmand for Greenpeace, Birgitte Lesanner.
Natten til mandag bød på en del hærværk i København, som politiet forbinder med klimatopmødet.
Det gik blandt andet ud over Udlændingeservices kontorer i Ryesgade på Østerbro, hvor der blev smadret otte vinduer. Samtidig blev der kastet rød maling mod bygningens facade. Men ingen har været inde i bygningen.
Mindst ni biler blev i nattens løb stukket i brand. Der blev således sat ild til tre af Dong Energys biler, to i Bodilsgade på Vesterbro og en på Thurøvej på Frederiksberg. Senere på natten blev seks personbiler stukket i brand forskellige steder i København, oplyser politiet.
Ngo'en Climate Justice har anmeldt en demonstration fra klokken 11 fra Rådhuspladsen til Forsvarsministeriet.
Flere steder i byen blev der også sat ild til affaldscontainere.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde