Politiet leder efter voldsmand

Foto: Det var i denne gyde, at en 21-årig mand blev trængt op i en krog af 6-7 voldsmænd og blev gennemtævet.

Politiet har sigtet en person og leder efter en anden person i voldssagen, der fandt sted i Folketidendes baggård i Tværgade Nykøbing natten til søndag 29. juni.

Offentliggjort Sidst opdateret

Her blev tre mænd overfaldet af 6-7 andre. Det ene af ofrene kom så slemt til skade, at han en overgang var bevidstløs efter overfaldet.

Politiet har afhørt en række personer, fortæller Steen von Würden fra lokalpolitiet i Nykøbing.

- Vi har sigtet en 21-årig fra lokalområdet for at have deltaget i voldsudøvelsen. Endvidere eftersøger vi en anden 21-årig fra lokalområdet. Vi har været i kontakt med ham via sms, men han har ikke følt, at han ville indfinde sig til afhøring på nuværende tidspunkt. Ham har vi efterlyst i politiets systemer. Han vil på et givent tidspunkt blive anholdt med henblik på afhøring og sigtelse, siger Steen von Würden.

Den sigtede 21-årige afsoner netop nu en anden straf for en lignende voldsepisode.

Steen von Würden oplyser, at det udfra afhøringerne ikke har været muligt at skaffe bevis for andres deltagelse i det voldsomme overfald.

- Det er yderst vanskeligt, udfra fra afhøringerne, at få fastlagt helt præcist hvad der er foregået og hvem der har gjort hvad. Men vi mener at kunne føre bevis for, hvad de to omtalte personer har foretaget sig, siger han.

Ifølge folketidende.dks oplysninger færdes gerningsmændene i miljøet omkring X-Team, men det er oplysninger som politiet ikke vil bekræfte.