Politiet løslader 15 i brandsag fra Frederikssund
Nordsjællands Politi har besluttet at løslade de 15, der har siddet varetægtsfængslet i forbindelse med en brand i et tilholdssted for rockere i Frederikssund den 12. juni.
Branden gik ud over en industribygning på Falkenborgvej.
Bygningen husede blandt andet en dartklub, hvor sympatisører og medlemmer af Bandidos holdt til, og politiet mener, at bygningen blev brændt af som led i nogle uoverensstemmelser mellem lokale unge og rockergruppen.
Gruppen på de 15 består dels af de lokale unge fra Frederikssund og dels deres bekendte og familiemedlemmer fra forskellige bandemiljøer rundt om på Sjælland.
Når politiet beslutter at løslade de 15 og ikke forsøge at få deres varetægtsfængsling forlænget, skyldes det ikke, at man har opgivet sagen imod dem.
De er stadig sigtet i sagen, men politiet mener ikke længere, at de på fri fod vil kunne påvirke efterforskningen, skriver Nordsjællands Politi i en pressemeddelelse.
Tidligere har politiet desuden besluttet at løslade fem fængslede med Bandidos-relationer. De er dog fortsat sigtet for at planlægge et hævntogt mod de lokale unge for den udbrændte fabriksbygning.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde