Politiet mangler fjerdemand i hemmelig sag
Østjyllands Politi anholdt onsdag tre personer i en sag, der foreløbig kører for nedrullede gardiner.
Anholdelserne skete med hjælp fra Rigspolitiet og andre politikredse.
Politiet holder kortene tæt til kroppen, både hvad angår selve den landsdækkende aktion, og hvad sagen handler om.
Fordi der stadig er en gerningsmand på fri fod og på grund af sagens karakter, begærede politiet såkaldt dobbeltlukkede døre, da de tre onsdag eftermiddag blev fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Randers.
Efter grundlovsforhøret oplyste politiet dog, at de tre ikke er blevet varetægtsfængslet, men tværtimod sat på fri fod efter at have tilstået.
- Alle tre er løsladt efter at have aflagt fuld tilståelse, siger vicepolitiinspektør Claus Bo Danø, der er leder af Østjyllands Politis afdeling for personfarlig kriminalitet og it-kriminalitet.
På grund af de dobbeltlukkede døre var det onsdag ikke muligt at få oplyst, hvad de tre personer er sigtet for, lige som politiet heller ikke ønsker at oplyse noget som helst om personerne.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned