Politiet har neddroslet eftersøgningen og opklaringen af tyveriet af de 512 livsfarlige bomber, som blev stjålet på en fyrværkerifabrik ved Torrig på det nordvestlige Lolland den 29. december.
Selvom fem mænd er sigtet i sagen og en del af fyrværkeriet er blevet fundet, mangler man stadig omkring halvdelen - og deriblandt det farligste.
86 bomber hver med en diameter på cirka 15 centimeter og indeholdende 1,1 kg krudt er stadig ikke dukket op. Bare en enkelt af disse bomber er nok til at jævne et hus med jorden.
- Vi har ikke flere spor at gå efter i øjeblikket, siger vicepolitiinspektør Bøje Jørgensen fra Nakskov lokalpoliti.
- Vi har sigtet fem mand i sagen, som alle er løsladt efter afhøring. Ingen af dem kunne bidrage til en endelig opklaring af sagen, tilføjer han.
Bøje Jørgensen håber, at politiet kan få nye tip til, hvor det farlige fyrværkeri er blevet af.
– Vi modtager også meget gerne anonyme tip, siger han.
- Det vigtigste er, at vi kan få fundet bomberne, inden nogen kommer til skade med dem.
De første dage efter tyveriet arbejdede seks politifolk dagligt på sagen, og i sidste uge arbejdede alt disponibelt mandskab på sagen. Men nu er der kun to politifolk, som arbejder videre med sagen, fortæller Bøje Jørgensen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned