Der var gang i håndjernene, da politiet onsdag slog til i en koordineret aktion mod en narkoring i Roskilde-området.
Ikke færre end ni mænd og to kvinder i alderen 18-37 år blev anholdt og er nu alle sigtet for at handel med "kilovis" af narko.
- Det ser ud som om, vi har fået skovlen under en hel narkoring. Helt fra leverandøren i toppen til dem, der distribuerer det længere nede i hierarkiet, siger vicepolitiinspektør Hans Erik Raben, der ikke vil oplyse præcis, hvor meget og hvilken type stof der er beslaglagt.
- Der sidder jo flere derude, der helst ikke skal vide, hvor meget det er, siger han.
Blandt de anholdte er en 36-årig mand, der ifølge politiet er fuldgyldigt medlem af rockergruppen Bandidos. Et 26-årigt medlem af banden Black Cobra er også anholdt.
Og netop den særlige indsats mod bander og rockere bragte politiet på sporet af de anholdte.
- Vi kom undervejs med ligaen i forbindelse med den generelle efterforskning i bande-rocker-miljøerne. Det er en pæn fangst, siger Hans Erik Raben.
Flere af de anholdte vil torsdag morgen blive krævet varetægtsfængslet i grundlovsforhør ved Retten i Roskilde.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker