Politiet har sigtet en person for at have lækket oplysninger til pressen om, at jægerkorpset skulle på en hemmelig mission i Irak i 2007.
Den indtil videre ukendte person har fået advokat Anders Hvass som forsvarer. Han vil ifølge Ekstra Bladet ikke udtale sig om, hvem han repræsenterer.
Filmmanden Christoffer Guldbrandsen har tidligere hævdet, at det var tidligere spindoktoktor for forsvarsminister Søren Gade (V) Jacob Winther, der gav oplysningen til TV 2 om den hemmelige udsendelse af jægersoldaterne.
Ved flere lejligheder har Jacob Winther afvist påstanden.
Torsdag eftermiddag skal en dommer i Københavns Byret afgøre, om den sigtede skal beskyttes af navneforbud.
Advokat Anders Hvass vil kræve, at pressen får forbud mod at give oplysninger, som kan identificere den sigtede.
Men det ventes, at journalister vil møde op i retten og protestere mod navneforbud.
På Politigården i København er man hemmelighedsfuld om udviklingen i sagen, men politiadvokat Dorit Borgaard bekræfter over for Ritzau, at sigtelsen ikke er blevet rejst inden for de seneste dage.
Sagen efterforskes af den politiafdeling, der blandt andet tager sig af drab, voldtægt og røverier. Men afdelingens leder vicepolitiinspektør Ove Dahl siger, at han ikke kan udtale sig.
I forsøget på at komme til bunds i sagen har politiet tidligere forsøgt at få rettens tilladelse til at pålægge såvel TV 2 som Danmarks Radio at udlevere oplysninger i sagen. Dette spørgsmål behandles nu af Højesteret.
I januar truede Jacob Winthers advokat med at stævne Christoffer Guldbrandsen for injurier. Men det er endnu ikke blevet til noget.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker