Politiet rykker ud i Vollsmose efter flaskekast

Fyns Politi vil ikke finde sig i, at en stor gruppe unge i Odense-bydelen Vollsmose opfører sig som om, at de ejer området, og derfor er politiet mødt talstærkt op onsdag aften, efter at en flaske har ramt en patruljevogn.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Vi er forholdsvis mange derude. Formålet er selvfølgelig at finde dem, der kastede flasken. De opfører sig som om, at de ejer det derude, men det gør de ikke, og det er vi ude og markere, siger vagtchef hos Fyns Politi, Hans Frederiksen.

Han forklarer, at det særligt er en plads ved navn Bøgetorvet, de unge hænger ud på.

Det var her, politibilen tidligere onsdag blev ramt af flasken.

- Flasken kommer fra en gruppe på en 20-30 stykker. Men de cirkler konstant rundt i biler i høj fart, siger vagtchefen.

- Der er forlydender om, at der er nogle af dem, der har slagvåben, og det er også uacceptabelt. Der er en ophidset stemning derude, og vi er massivt til stede for at markere os, siger han.

/ritzau/