Politiet sikrer spor hos Lisbet
Ingen ved, hvor 46-årige Lisbet Nielsen er blevet af.
Den århusianske kvinde, der er mor til to drenge, er ikke set siden i fredags, og politiet har derfor besluttet at iværksætte en større tilbundsgående undersøgelse af sagen.
- Vi er begyndt at sikre tekniske spor ved hendes bopæl. Det er ikke normal procedure i en simpel forsvindingssag, men i dette tilfælde kan vi ikke udelukke, at der kan være tilstødt hende noget, og derfor sikrer vi spor for ikke at risikere at være bagud senere, siger vicepolitiinspektør Fritz Kjeldsen.
Fritz Kjeldsen understreger, at der ikke er indledt en egentlig drabsefterforskning i forbindelse med kvindens forsvinden.
- Vi har ingen indikation af, at hun har været udsat for en forbrydelse, men hvis det skulle vise sig senere, så er det vigtigt, at vi har sikret sporene på forhånd, siger han.
Lisbet Nielsen blev sidst set fredag omkring kl. 19 i området ved bopælen på Engholms Allé i Risskov.
Politiet har søgt hende med både hunde og en helikopter, men foreløbigt uden held.
/ritzau/
Politiet tager første spadestik til en egentlig kriminalefterforskning i sag, hvor 46-årig kvinde fra Risskov er forsvundet på sjette døgn.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned