Politiet tager nødspor i brug for at afhjælpe kø til Tyskland
Tyskland har indført midlertidig stikprøvevis grænsekontrol til Tyskland under EM i herrefodbold. (Arkivfoto). Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Der har på grund af midlertidig tysk grænsekontrol været kødannelse ved grænseovergangen Frøslev.
Syd- og Sønderjyllands Politi har valgt at tage nødsporet ved grænseovergangen på E45-motorvejen ved Frøslev i brug.
Det skriver politikredsen i en pressemeddelelse.
Tiltaget sker for at afhjælpe kødannelse ved udrejse af Danmark, efter at Tyskland har indført midlertidig stikprøvevis grænsekontrol under EM i herrefodbold.
Grænsekontrollen har medført, at alle biler og busser, der kører fra Danmark til Tyskland via E45 kontrolleres af tysk politi. Trafikken har desuden været omlagt.
- Dette har i perioder givet kø for trafikanter, der rejser ud af landet via E45/Frøslev-overgangen, lyder det i pressemeddelelsen.
Som det er nu, samles alle køretøjer i et enkelt spor inden grænsen, hvorefter alle lastbiler skal holde til venstre, mens busser og privatbiler skal holde til højre og køre ind til kontrol på en rasteplads.
Fra torsdag morgen bliver nødsporet taget i brug, og trafikken bliver delt tidligere, hvilket skal afhjælpe kødannelsen og gøre det lettere for lastbiler at passeret.
Den midlertidige grænsekontrol til Tyskland fortsætter frem til 19. juli. Finalen i EM spilles 14. juli.
- Politiet opfordrer til, at man kører hjemmefra i god tid og sørger for at have passet klar, så kontrollen kan foregå hurtigst muligt, skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i pressemeddelelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned