Politiet vendte tilbage til "vanvidsstrækning": Så mange blev snuppet

Billedet er fra en tidligere fartkontrol. Arkivfoto: Jan Knudsen

Politiets fartkontrol var igen på plads i landsby, hvor der tidligere på året er blevet kørt så stærkt, at der flere gange har været tale om vanvidsbilisme med efterfølgende konfiskation af køretøjer. Denne gang var der ingen, der mistede bilen - men flere må punge ud.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tidligere på året gik det så stærkt for en jyde, da han drønede igennem Halsted, at politiet beslaglagde bilen på stedet. Og for godt tre uger siden kunne en nakskovit også vinke farvel til sin bil, da han kørte med 108 i timen gennem landsbyen.

Så hurtigt var der ingen, der kørte på Maribo gennem Halsted onsdag, hvor man højest må køre med 50 kilometer i timen. Men der var alligevel en del, der ender med at spytte penge i statskassen.

Politiets hastighedskontrol tog opstilling i Halsted om morgenen klokken 7.25 og blev der helt frem til klokken 13.55.

821 køretøjer røg forbi kontrollen, og ud af dem havde 32 så tung en højre fod, at det koster en bøde. Seks af dem havde så meget fart på, at det tilmed giver et klip i kørekortet.

Fartbilister i Maribo

Også på Østre Landevej i udkanten af Maribo var politiet på jagt efter fartsyndere. Her var der knap så mange, der røg i fælden.

Læs også: Usædvanlig fartmåling: 145 kørte for stærkt - alle får et klip

Det var nemlig blot 10 ud af de i alt 1.388 kontrollerede køretøjer, der kørte hurtigere end de tilladte 50 kilometer i timen. Hastighedskontrollen var på stedet fra onsdag morgen klokken 5.45 til 11.15.

Ingen af dem kørte så stærkt, at det koster et klip.