Forsvarets ammunitionsryddere har nu givet grønt lys for, at redningsmandskab og politi kan arbejde i evakueringszonen op mod stedet, hvor der lørdag formiddag startede en eksplosionsagtig brand i Store Andst ved Kolding.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
Dermed lader det til, at risikoen for yderligere eksplosioner er faldet i landsbyen.
- Faren er nu af en sådan karakter, at redningsmandskab og politi godt kan gå derind med forsigtighed, så de kan afsøge området, fortæller kommunikationschef i Syd- og Sønderjyllands Politi, Helle Lundberg.
JydskeVestkysten melder om mindst én person, der skulle være dræbt i flammehavet, men oplysningerne kan ikke umiddelbart bekræftes fra politiet, der ikke "kommenterer på forlydender", hedder det.
- Vi kan hverken bekræfte eller afkræfte, at der er er nogle døde, sårede eller savnede, siger Helle Lundberg.
- Men jeg kan sige så meget, at der ikke er kørt nogen væk i ambulance fra stedet, tilføjer hun.
Nu starter politiet en efterforskning på ulykkesstedet for at finde ud af, hvad der helt konkret er årsag til den voldsomme ulykke.
Klokken 18 vil de lokale beboere, som tidligere på dagen er blevet evakueret, få orientering om, hvorvidt de kan vende tilbage til deres huse eller må vente yderligere.
Seks til otte bygninger blev skadet af en række eksplosioner - blandt andet er gavlen på en bygning blæst ud - og den lille by blev indhyllet i giftig røg, formentlig fra en uskøn cocktail af fyrværkeri og flamingo. Nabohuse har også fået blæst ruder ud.
Politiet har fundet flere ueksploderede krysantemumbomber i området.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker