Politikadet skal i fængsel for at have ladet sig bestikke
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
En politikadet lod sig bestikke af en bekendt, som han videregav fortrolige oplysninger om andre borgere til.
En 25-årig tidligere politikadet fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi er blevet straffet med fire måneders fængsel for at have misbrugt sit embede til videregivelse af fortrolige oplysninger og bestikkelse.
Dommen blev afsagt ved Retten i Nykøbing Falster tirsdag, oplyser anklager Lotte Nielsen.
Den medtiltalte i sagen havde tilbudt politikadetten penge for at foretage opslag i politiets systemer.
Ulovlighederne havde deres begyndelse en sommerdag i 2019 på Café Dish Dash i Slagelse.
Her bad den medtiltalte om, at politikadetten slog op i politiets søgeapp, hvor man kan finde oplysninger fra Kriminalregisteret om aktualiteter, eftersøgninger og tidligere domme.
Politikadetten sendte billeder af søgningerne til den medtiltalte.
For eksempel skrev kadetten via Snapchat:
- Bror ham der (navn udeladt, red.) skylder et eller andet. Han er farlig at slå op. Han har mange sager, stod der i beskeden.
Anklagemyndigheden mente, at en del af bestikkelsen bestod i, at den medtiltalte betalte for middagen på Café Dish Dash, men det fandt retten ikke bevist.
Politikadetten modtog dog i ugerne efter sammenlagt 3500 kroner.
Retten fandt det heller ikke bevist, at kadetten skulle have overleveret en bærbar politiradio til den medtiltalte.
Politiradioen var blevet stjålet på politistationen i Rødbyhavn i ugerne op til overdragelsen.
Politikadetten har udbedt sig betænkningstid i forhold til at anke dommen, mens den medtiltalte modtog sin dom. Den lyder på tre måneders fængsel.
- Det er en rigtig fin dom. Det er en alvorlig sag, og det synes jeg, retten har vist med de straffe, de er blevet idømt, siger anklager Lotte Nielsen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde