Dårlige betalere kan ikke længere vide sig sikre, hvis de ikke møder op i fogedretten. Politiet i Esbjerg gennemførte tirsdag en anholdelsesrazzia mod skyldnere, som ikke er dukket op i retten.
- Det har været en succes. Det har sparet både os og retten for en del arbejde. Vi har klaret en masse sager i løbet af kort tid, siger lederen af lokalpolitiet i Esbjerg og Vejen, vicepolitiinspektør Lorenz Matzen.
Der lå 100 sager i bunken, da fogedretten og politiet aftalte aktionen. På baggrund af rygtet om politiaktionen havde omkring halvdelen af de dårlige betalere frivilligt kontaktet fogedretten.
- Faktisk har skyldnere fra både Århus og Fur, der tidligere har været bosat i Esbjerg, meldt sig, fordi de havde hørt, at politiet opsøgte deres arbejdsgivere, siger vicepolitiinspektør Lorenz Matzen.
Politiet i Esbjerg vil nu gentage succesen med jævne mellemrum.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde