Psykiatripatient skaber kaos for S-tog
En mand er fredag formiddag blevet ramt af et S-tog på Vesterport Station i den centrale del af København.
- Umiddelbart ser han ud til at have brække lårbenet, men han skulle ikke være i livsfare, fortæller vagtchef Mads Firlings fra Københavns Politi.
Påkørslen betød, at S-togs-trafikken mellem Københavns Hovedbanegård og Østerport Station måtte indstilles midlertidigt i tidsrummet efter klokken 10.40 fredag, hvor påkørslen skete.
Fredag eftermiddag kørte togene igen, men på grund af episoden er flere af togene gået over til 20 minutters-drift i stedet for de normale 10 minutter.
Foreløbig peger politiets efterforskning i retning af et selvmordsforsøg, fortæller Mads Firlings til Ritzau.
- Manden er kendt i det psykiatriske system som selvmordstruet, og han har tidligere været eftersøg for at være bortgået i nedtrykt sindstilstand, siger han.
Manden selv har forklaret til politiet, at han er faldet på perronen, mens føreren af toget vurderer, at manden er sprunget.
- Nu skal vi have set på overvågningsbillederne, og så må vi se, siger Mads Firlings.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned