Psykisk syg fængslet for knivangreb mod ansat på bosted
Retten i Hillerød har lørdag holdt grundlovsforhør i sagen om en psykisk syg mands knivangreb mod en medarbejder på mandens bosted. Foto: Per Johansen, pressefoto, Domstolsstyrelsen/Free
Per Johansen, pressefoto, Domstolsstyrelsen/Free
Ifølge politiet blev en kvindelig ansat på bosted i Birkerød udsat for drabsforsøg, da beboer angreb med kniv.
En mandlig beboer på et bosted for psykisk syge i Birkerød er lørdag blevet varetægtsfængslet i foreløbigt fire uger, oplyser Nordsjællands Politi.
Manden er sigtet for at have stukket en steakkniv i ryggen på en kvindelig medarbejder på bostedet.
Ifølge politiet havde angrebet, der fandt sted fredag formiddag, en sådan karakter, at det betegnes som drabsforsøg.
Efter overfaldet betegnedes offerets tilstand dog som stabil.
Lørdag har vagtchefen hos Nordsjællands Politi ingen oplysninger om, hvordan den sigtede forholder sig til den alvorlige mistanke.
Politiet blev tilkaldt til bostedet fredag klokken 11.18. Omkring 20 minutter senere blev den formodede gerningsmand, der er 24 år, anholdt.
Det skete tæt på bostedet, og efter at politiet havde aktiveret politihundene.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned