Nej, Rigmor Zobel var ikke en af kunderne.
Det gjorde en 37-årig mand helt klart, da han fredag mødte i Københavns Byret som anklaget for handel med kokain.
Under sagen mod Zobel selv var han af politiet udpeget som hendes faste leverandør af narko. Men hun afviste under hele sagen at have købt kokain af ham. I stedet beskrev hun ham nærmest som en sjælesørger, der tog sig af hende, når der var knas i ægteskabet.
Manden er sigtet for at have haft 855 gram kokain liggende hos en kammerat på Nørrebro. Dertil kommer en mindre mængde, som han skulle have solgt, før politiet slog til.
Under retssagen fredag spurgte anklageren direkte den mistænkte, om Rigmor Zobel var en af de navne, der stod på mandens liste af faste kunder.
- Det er ikke korrekt. Hun var ikke en af dem, svarede han.
Han forklarede, at han ikke tjente på at sælge stoffer. Det var hans måde at arbejde en gammel gæld af. Fra en tidligere kokainsag skyldte han 85.000 kroner, men han ville ikke nærmere ind på, hvem han skyldte pengene til.
Der ventes dom i sagen senere på dagen.
Sagen mod Rigmor Zobel endte med, at hun blev fundet skyldig i kun at have købt seks gram kokain. Det kostede en bøde på 20.000 kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde