Pynter på tallene

Kravet om at præstere 1.657 flere sigtelser i år end i 2009 har fået Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi til at tænke kreativt. Da både ressourcer og antallet af anmeldelser er det samme, har politiet nemlig valgt i stedet at bryde sagskomplekser op i flere sigtelser. Det skriver TV2Øst.

- I en sag med ti forhold, hvor man beskrev de her ti forhold i en rapport, der skal vi nu oprette ti rapporter. Det betyder, man har ti sigtelser i stedet for en, siger John Hansen, linjetillidsmand i Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politiforening, til TV2Øst.

Den kreative leg med tal er dog ikke noget, der vækker begejstring fra politisk hold. Karsten Nonbo, der er medlem af Retsusvalget, pointerer, at man ikke skal lave sådant papirnusseri for at få skrevet flere rapporter. Til TV2Øst siger han desuden, at han vil tage en snak med justitsministeren om problemet.

Foto: Arkivfoto: Anders Knudsen

Krav til politiet om flere sigtelser i år end sidste år, men et uændret antal anmeldelser, betyder, at de pynter på tallene.

Offentliggjort Sidst opdateret