Rambuktyveri mod vinforretning
Foto: Privatfoto
Privatfoto
En bil kørte i nat gennem døren til vin- og tobaksforretningen Marius Mortensens Eftf. I Nykøbing.
Kasseapparatet blev udbyttet, da en tyv eller tyve natten til juleaftensdag kort før klokken halvfire kørte ind gennem dørpartiet i Marius Mortens Eftf. I Frisegade i Nykøbing.
Inden bilen bakkede ind i dørpartiet havde gerningsmændene placeret en palle og et dæk foran døren, sandsynligvis for at beskytte bilen.
Efter døren var trykket ind, tog tyvene kasseapparatet og forsvandt igen. Vagtchef hos politiet Søren Østervig kan tirsdag morgen ikke svare på, hvor mange penge der var i kasseapparatet, men mener der nok kun er tale om et ubetydeligt antal byttepenge.
Naboerne blev vækket af braget og efterfølende af lyden fra en bil, som kørte væk med hjulspin.
Politiet er meget interesseret i, hvis der har været vidner, som har set noget natten til juleaftensdag i Frisegade, som kan bringe en opklaring nærmere af rambuktyveriet.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker