Østjyllands Politi har anholdt syv rockere ved en stor politiaktion i Randers.
Det skete i forbindelse med en ransagning tirsdag formiddag i Hells Angels rockerborg på Rådmands Boulevard.
Rockerne kommer ikke i grundlovsforhør. De bliver sat på fri fod efter endt afhøring, men fem af dem sigtes for ulovlig våbenbesiddelse og hæleri, oplyser Østjyllands Politi.
Ved ransagningen blev der fundet en skarpladt pumpgun og nogle skudsikre veste.
Fem af de anholdte er fuldgyldige medlemmer af Hells Angels, mens de sidste to er brasilianske statsborgere med tilknytning til HA i Brasilien.
De fem HA-rockere sigtes for overtrædelse af straffeloven, fordi de var i besiddelse af en pumpgun i rockerborgen. De sigtes desuden for hæleri, fordi de også var i besiddelse af fem skudsikre veste.
De fem veste er en del af en større mængde skudsikre veste, der den 8. september 2008 blev stjålet fra en sættevognsanhænger på en parkeringsplads i Kolding. Vestene var på vej fra Tyskland til det norske forsvar og politi, men 57 af dem forsvandt i Kolding.
Pumpgun'en er sendt til teknisk undersøgelse for at finde spor, oplyser politiet.
Den ene af de to anholdte brasilianere var i besiddelse af en ulovlig springkniv. For den lovovertrædelse fik han på stedet en bøde på 3000 kroner, som han betalte med det samme.
Aktionen mod Randers-rockernes tilholdssted blev foretaget som led i politiets nationale strategi mod rockere og bander, oplyser lederen af afdelingen for organiseret og økonomisk kriminalitet, vicepolitikommissær Brian Voss Olsen, Østjyllands Politi.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker