Rasmus Paludan får demo-forbud i en uge
Uroligheder begrunder nyt indgreb mod stifteren af partiet Stram Kurs, der ikke må demonstrere i en uge.
Frem til 23. april får Rasmus Paludan forbud mod at demonstrere i København, meddeler politiet tirsdag eftermiddag.
Forbuddet retter sig mod Stram Kurs, hedder det. Årsagen er urolighederne de seneste dage både i København og på den københavnske vestegn.
Tirsdag har en anden politikreds - Københavns Vestegns Politi - givet partistifteren et foreløbigt forbud, som gælder i et døgn frem til onsdag.
Det er blevet begrundet både med hensynet til den offentlige fred og med Paludans sikkerhed.
Paludan har tirsdag i øvrigt også fået forbud mod demonstrationer på Blågårds Plads og på Emblasgade i København.
Som udgangspunkt skal politiet beskytte borgere, der vil forsamle sig, står der i politiloven.
Men under visse omstændigheder kan en demonstration forbydes. Nemlig når det er nødvendigt af hensyn til den offentlige fred.
Tirsdag eftermiddag har Paludan dog gennemført en aktion i en tredje politikreds, nemlig Nordsjællands Politi. Her afbrændte han koranen.
Ifølge Københavns Politi vil nye demonstrationer "indebære konkret og nærliggende fare for den offentlige fred, samt for enkeltpersoners og den offentlige sikkerhed".
Situationen er tilspidset efter de voldelige begivenheder søndag og mandag, vurderer politiet.
"Den offentlige dialog om partiets planlagte demonstrationsaktiviteter har eskaleret den aktuelle situation, da det har fået uromagere til at mobilisere sig", skriver politiet i en pressemeddelelse.
At politiet er blevet angrebet, "komplicerer den sikkerhedsmæssige løsning" ved demonstrationerne.
Nu er der "behov for ro" om Stram Kurs' demonstrationer, mener politiet.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker