Usædvanlig bestialsk.
Sådan lyder ekspertvurderingen fra Red Barnet om den internationale børnepornoring, "Dreamboard", som de amerikanske myndigheder har afsløret.
- Det er særligt grumt, hver gang der er noget med spædbørn, og det er der jo ekstra meget i denne sag, siger projektkoordinator og hotline-medarbejder, Jon K. Lange fra Red Barnet.
Han hæfter sig særligt ved, ud over børnenes meget unge alder, at børnene græder og optræder med forpinte ansigtsudtryk på mange af billederne. Det tyder på, at pædofilringen har interesseret sig for en ny og særligt hård trend af børneporno.
- For at være med i netværket, skulle man bidrage med billeder, hvor man kan se, at børnene lider. Hvor man får nogle ansigtsudtryk af angst. Det er det, der har tændt denne pædofiliring. Det er sjældent, man ser noget, der er så grumt, vurderer Jon K. Lange.
Mindst én dansker er blandt de 52 anholdte fra en lang række lande, men yderligere 20 personer er stadig på fri fod, fordi de amerikanske myndigheder kun kender den identitet, de bruger på nettet.
For at blive medlem af "Dreamboard" skulle man selv først uploade billeder med børneporno
. Derefter skulle man jævnligt lægge billeder med børneporno
ind på siden for at opretholde sit medlemskab.
- Det er et meget klassisk mønster for, hvordan sådan nogle ringe bliver bygget op. Det er en typisk måde at gøre det på, fordi det er en lukket gruppe, hvor man deler med hinanden og kun får lov at være med, hvis man selv bidrager, siger Jon K. Lange.
Sagen er den hidtil største af sin art i USA, og det menes, at omkring 600 mennesker på verdensplan har benyttet sig af "Dreamboard".
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker