Rengøringsboss tiltalt for bedrageri for 40 millioner
Det er ved Retten i Hjørring, at en sag om bedrageri for 40 millioner bliver ført. Arkivfoto. Foto: Free/Jan Bjerre Lauridsen, Ritzau
Free/Jan Bjerre Lauridsen, Ritzau
En tidligere ejer af rengøringskoncern har svindlet Spar Nord og Jyske Bank for millioner, lyder tiltale.
En konkurs i 2013 får nu et retligt efterspil for en tidligere rengøringsboss.
Han er tiltalt for bedragerier for i alt 40 millioner kroner, skriver Nordjyske Stiftstidende.
Det er Retten i Hjørring, der skal tage stilling til sagen.
Tiltalen udspringer af en konkurs for cirka tre år siden. Firmaet, der solgte rengøring, måtte dreje nøglen om. Konsekvensen blev, at kreditorerne stod tilbage uden en krone.
Anklagemyndigheden mener, at den tiltalte i 2011 fik Spar Nord til at bevilge et lån på seks millioner kroner til selskabet. Det skete angiveligt ved hjælp af fupfakturaer.
Året efter fik han ifølge tiltalen et lån fra Jyske Bank på omkring 33 millioner kroner.
Det skete få måneder før konkursen, og banken fik ifølge anklagen et sminket regnskab fremvist. Det viste et overskud i virksomheden.
Dermed løber lånene på falske præmisser op i knap 40 millioner kroner.
Den tiltalte, der tidligere har været storsponsor af et ishockeyhold, afviser at have bedraget for millioner.
Han ønsker ikke at kommentere tiltalen. På vegne af sin klient siger forsvarer Jens Christian Christensen, at han nægter sig skyldig.
- Min klient ser frem til at blive frikendt, siger Jens Christian Christensen til Nordjyske Stiftstidende.
Parallelt med straffesagen har Jyske Bank i en civil erstatningssag rejst et krav på 29 millioner kroner mod den tidligere bestyrelse og direktion i rengøringsfirmaet samt selskabets revisionsfirma.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde