Myndighederne har ikke gjort noget galt i Tilst-sagen, hvor politiet dræbte to biltyve på en parkeringsplads. Vestre Landsret afviser de krav, som de pårørende til de dræbte har rejst mod Justitsministeriet, politiet i Østjylland og Rigsadvokaten.
To unge mænd mistede livet under episoden, som foregik natten til 29. december 2001.
Forældrene til de dræbte og til tre passagerer i de to firehjulstrækkere, som blev beskudt, havde anlagt retssagen. De mener, at politiskuddene var unødvendige og i strid med Den Europæiske Menneskerettighedskonvention. Også myndighedernes undersøgelse af forløbet har været mangelfuld, lyder det.
Men dommerne vinker altså afværgende. Betjentene, der affyrede 12 skud, handlede i nødværge, fordi de følte sig i livsfare, hedder det i konklusionen.
Eneste trøst til de pårørende er, at de ikke skal betale sagens omkostninger. Stig Wølch Jørgensen, far til den ene af de dræbte, er klar til at anke til Højesteret.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned