Rigspolitiets rejsehold slankes

Politiets legendariske rejsehold er tæt på lukning, skriver Ekstra Bladet.

De godt 40 medarbejdere, der har holdt ved trods de seneste års omstruktureringer og kursændringer, fik i går besked på, at over halvdelen af dem snart skal have nyt job. Fremtidens rejsehold bliver dermed en mindre enhed på cirka 15 ansatte, der primært skal arbejde med komplicerede, internationale sager.

- Rigspolitiet vil stadig stå til rådighed for landets politikredse, men sigtet med hele politireformen har været, at de større kredse i højere grad skal være selvbærende. Med øgede ressourcer kan de nu selv stå for efterforskningen i de fleste sager. Derfor slankes rejseholdet, siger rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg til Ekstra Bladet.

Der er endnu ikke sat navne på de 15 politifolk, der skal danne det slankede rejsehold. De øvrige medarbejdere tilbydes opgaver som efterforskere i de nye politikredse.

/ritzau/

Over halvdelen af efterforskerne i Rigspolitiets rejsehold skal have nyt job. Fremover skal politikredsene selv stå for efterforskningen i de fleste sager.

Offentliggjort Sidst opdateret