Københavns Politi anholdt mandag formiddag en 20-årig mand i forbindelse med fundet af et våbenlager på Frederiksberg for to uger siden. Manden har ifølge politiet tilknytning til rockergruppen Bandidos.
Den 20-årige var bevæbnet, da politiet anholdte ham, men anholdelsen forløb uden dramatik, oplyser Københavns Politi.
Politiet mener, at manden har forbindelse til en lejlighed på Frederiksberg, som blev ransaget for to uger siden. Ved ransagningen fandt politiet både pistoler, geværer og maskinpistoler.
Det er ikke unormalt, at politiet i forbindelse med efterforskning af sager om alvorlig kriminalitet holder mange oplysninger for sig selv.
Det er da også tilfældet i denne sag, hvor ordensmagten ikke vil oplyse yderligere om sagen.
Den 20-årige vil tirsdag blive fremstillet i grundlovsforhør i Københavns Dommervagt. Her vil politiet forlange at få manden varetægtsfængslet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde