Politiet er overbevist om, at hovedvidnet i den store rockersag stadig er i overhængende fare for at blive udsat for et hævnoverfald.
- Vi er af den opfattelse, at det ikke er spørgsmål om, der vil ske noget, men snarere om hvornår, fortalte en politimand fra Københavns Politis bandeenhed, da han torsdag vidnede i den store rockersag i Glostrup.
Hovedvidnet er tidligere medlem af AK81. Når den omfattende afhøring af ham begynder på mandag vil det ske under beskyttelse af politiets særlige aktionsstyrke.
En af de ting, der har overbevist politiet om, at vidnet M er i fare, er indskriften på en bænk på taget af Politigården i København. Taget bruges, når fangerne fra Politigårdens arrest skal trække lidt frisk luft.
"M er død", stod der på bænken, efterfulgt af yderligere to kommentarer: "Så heldige er vi ikke" og "Hans dag skal nok komme".
Under sin afhøring fortalte betjenten samtidig, at politiet under en ransagning i Hells Angels' rockerborg i Ishøj fandt et billede af på en opslagstavle.
- Normalt fjerner man alle billeder af folk, når de smides ud af klubben. Så det var nok ikke fordi, de savnede ham, som betjenten udtrykte det.
På samme tavle hang også et billede af den mand, der under navnet Store A sættes i forbindelse med bandemiljøet på Nørrebro, og som Hells Angels også har et noget belastet forhold til.
Til gengæld måtte efterforskeren indrømme, at han ikke kan nævne et eneste eksempel fra nyere tid, hvor folk, der smides ud af Hells Angels i unåde, er blevet udsat for ubehageligheder.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker