Røg i lejlighed: Brandfolk måtte sparke døren ind

Natten til fredag mødte politi, ambulance og brandvæsen op til røgudvikling i en lejlighed på Laur Laursensgade i Nykøbing. Foto: Presse-fotos.dk

Offentliggjort Sidst opdateret

Artiklen er opdateret kl. 7.50.

Det meste af den lille gade var spærret af sirener, da en brandalarm natten til fredag gik i gang i en lejlighed på Laur Laursensgade natten til fredag.

Anmeldelsen løb ind klokken 00.30 i nat, og indsatsleder fra Lolland-Falsters Brandvæsen Brian Midjord Petersen forklarer, at der ikke var synlige flammer.

Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk

Til gengæld var der røg i en af lejlighederne, og brandvæsenet kunne ikke umiddelbart komme i kontakt med beboeren.

- Der havde været kontakt tidligere på aftenen, men det var der altså ikke mere. Så vi slog døren op og mødte en masse røg, forklarer han.

Der var stadig ingen flammer, og røgen var heller ikke tyk som fra en brand. Men det var nok til, at den mandlige beboer var påvirket, og han blev derfor hjulpet ned i en ambulance.

Paramedicinere var på stedet, da der i lejligheden befandt sig en beboer, som var påvirket af røg. Foto: Presse-fotos.dk

Derpå fik brandfolk luftet godt ud i lejligheden.

- Vi ved ikke helt, hvad der kan have skabt røgen. Mit bedste bud er noget madlavning.

Selvom der ikke var tale om synlige flammer, mødte brandvæsenet op med både en sprøjte, en stigevogn og tankvogn.

- Vi vidste ikke, hvad vi mødte, men når der er tale om en lejlighed kan det gå hurtigt.

Foto: Presse-fotos.dk