Rolex-dom er et gok til et stort marked

Det store marked for piratkopier i Danmark har fået et slag med den principielle dom i Rolex-sagen.

Sø- og Handelsretten har fjernet usikkerheden om, hvornår myndighederne må gribe ind over for import af kopivarer, og det vækker glæde hos Dansk Industri.

- Den hidtidige usikkerhed om retstilstanden bidrog til at opretholde et stort dansk marked for piratkopierede varer, siger konsulent i DI Kunal Singla, i en kommentar.

- Dommen er godt nyt for alle innovative danske og udenlandske virksomheder i Danmark, fordi den voldsomme stigning i omfanget af piratkopieringen koster indtægter og arbejdspladser, siger han.

Også privates køb af kopivarer er et alvorligt problem for danske virksomheder, tilføjer han.

Dommen slår fast, at Skat er sin gode ret til at standse småforsendelser, når private over nettet har bestilt en kopivare.

En københavnsk mand ville have lov til at beholde den kopi af et Rolex-ur, han havde bestilt i en kinesisk internetbutik. Men han led nederlag.

Det er advokat Thomas Mølsgaard fra firmaet Budde Schou, som har ført sagen for Rolex.

- Som repræsentant for rettighedshaverne generelt er vi glade for den enstemmige og klare dom, siger han.

De syv dommere var enige om resultatet, og en af dem var udpeget af Forbrugerrådet.

Et stort antal retssager om køb af varemærkeforfalskede og piratkopierede varer over internettet har været sat i bero på grund af Rolex-sagen, oplyser Sø- og Handelsretten.

Nu kan de involverede i sagerne overveje, om de vil fortsætte efter den klare afgørelse - eller om de skal indgå forlig.

Hos Skat støder man tit på kopivarer i de pakker, som kontrolleres.

- Vi ser den form for forsendelser hver eneste dag, siger Trine Dancygier fra Skats særlige task force mod varemærkeforfalskning.

/ritzau/

Dansk Industri jubler over, at usikkerhed om privates køb af piratkopier er fjernet. Hver dag griber Skat ind.

Offentliggjort Sidst opdateret