Røver truer sig til kontanter og smøger med kniv
Politiet jagter en mand, der har røvet en Spar i Nordjylland. Han truede ekspedienten med en kniv.
En maskeret røver har torsdag aften med en kniv truet sig til kontanter og cigaretter i en Spar i Nordjylland. Det oplyser Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Politiet modtog anmeldelsen om røveriet klokken 20.13. Gerningsmanden truede en ekspedient til at udlevere et kontant beløb fra kassen og nogle cigaretter, oplyser politiet.
Bagefter løb personen fra forretningen, der ligger på Årestrupsvej i Aalborg.
Røveren beskrives som en yngre mand, der er almindelig af bygning. Han var iført en grålig hættetrøje, grå hue og maskering for ansigtet. Med sig havde han en pose og en større kniv med sort skæfte.
Nordjyllands Politi hører gerne fra vidner, som skal have set noget.
Det er anden gang, at nogen lavede et røveri i Nordjylland torsdag. Tidligere brød formentlig to gerningsmænd ind i en Danske Bank i Nibe.
Personerne skaffede sig adgang til banken i åbningstiden ved at opbryde et vindue til et boksrum. Her opbrød de flere kundebokse og stjal et ukendt udbytte.
De flygtede fra banken til fods og fortsatte muligvis efterfølgende i en bil.
De to personer beskrives som almindelige af bygning iklædt sort tøj, maskering og hvide arbejdshandsker.
Nordjyllands Politiet hører også gerne fra vidner til denne hændelse.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned