Røver truer ung pige på café med stor kniv
En røver truede lige efter midnat en ung kvindelig medarbejder til at udlevere kassebeholdning fra en café på Amager.
Den cirka 20-årige gerningsmænd, der var lettere maskeret, løb fra stedet - Café Bizarro på Holmbladsgade - med et udbytte på cirka et par tusinde kroner ifølge Københavns Politi.
- Han kommer ind, da caféen er ved at lukke, så der var ingen kunder til stede. Kun en ung pige, som var ved at rydde op. Han truede hende med en cirka 25 centimeter lang kniv til at udlevere pengene i kassen, siger efterforskningsleder Robert Jensen.
Den unge medarbejder kom ikke noget til under røveriet, men hun er meget chokeret, fortæller han.
Røveren er dansk talende, mørk i huden og cirka 180 centimeter høj. Han havde en sort hættetrøje på og grå joggingbukser.
Politiet skal nu gennemse optagelser fra et overvågningskamera på caféen og håber derefter at have et mere fyldestgørende signalement.
Manden løb efter røveriet i retning mod Prags Boulevard.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde