- Man har bakket kraftigt ind i dankortautomaten uden for banken med et ukendt køretøj for at løsne den. Så har man haft en kæde eller andet rundt om automaten og trukket den tre meter ud på fortovet, siger vagtchef Jesper Fält fra Fyns Politi.
Selvom det lykkedes for gerningsmændene at få revet pengebeholdningen løs fra bankens facade, slap de ikke af sted med byttet.
- Der holder en trailer ved siden af, som sandsynligvis skulle bruges til at køre den her boks væk, men de har tilsyneladende opgivet deres foretagende, siger vagtchefen, som endnu ikke har noget bud på, hvorfor det blev ved forsøget.
Rambuktyvene stak af fra gerningsstedet i et lyst køretøj, men inden da havde de sørget for at få et forspring til politiet, hvis ordensmagten skulle sætte efter dem.
- Da vi kommer frem ligger der flere hundrede partisansøm på kørebanen, som de har smidt for at genere politiet.
- Og det gjorde de også, for vi punkterede med den første vogn, der kom frem. Men der var de allerede over alle bjerge, fortæller Jesper Fält.
Ingen vidner har tilsyneladende set det mislykkede rambuktyveri.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned