- Han havde været til fest på statsskolen og stod og ventede på to piger, da han bliver kontaktet af tre mænd, fortæller vagtchefen ved Syd- og Sønderjyllands Politi, Søren Strægaard.
De spurgte, om han havde nogle penge. Da han svarede nej, trak en af dem en foldekniv frem og gav ham besked på at åbne sin jakke.
- Mens manden med kniven gennemsøger hans lommer, siger den 18-årige, at han har 100 kroner. Det reagerer gerningsmanden ikke på, men trækker op i hans t-shirt og presser lommekniven mod siden på ham, siger Søren Strægaard.
Den 18-årig gentager, at han har 100 kroner, hvilket blot får manden med kniven til at skære ham i siden, hvorefter alle tre røvere flygter.
- Han får et 10 cm langt snitsår og må syes med fem sting, fortæller vagtchefen.
Efter besøget på skadestuen valgte den 18-årige at tage hjem og først torsdag eftermiddag anmeldte han overfaldet til politiet.
- I første omgang turde han ikke anmelde det, men besluttede i løbet af dagen, at gøre det alligevel, siger Søren Strægaard.
Manden med kniven var dansker, omkring 180 cm høj og almindelig af bygning. Han havde lyst, karseklippet hår og var iført en sort North Face-jakke, mørke cowboybukser og sorte Nike Shocks-sko.
Den anden var af samme højde og bygning og var iført en blå Flex Fit Cap, der dækkede håret, en sort hættetrøje og mørke cowboybukser.
Den sidste var lidt mindre og buttet. Han havde lyst, kort hår, der var sat op med voks og var iført en grålig hættetrøje og cowboybukser med en tiger på højre ben.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde