Når fængselsstraffen er afsonet, skal tre pengetransportrøvere udvises af Danmark for bestandigt.
Sådan lød dommen, da Retten i Lyngby onsdag fandt de tre svenske mænd skyldig i at have røvet omkring en million kroner fra en pengetransport i Holte i marts sidste år.
To af de dømte fik tre års fængsel, mens den tredje - der begik røveriet mens han var prøveløsladt - fik fire et halvt år bag tremmer.
Det lykkedes ret hurtigt politiet at få fat i den lange ende. Et kvikt vidne så, at røverne skiftede bil, og flugtbilen blev senere stoppet på havnen i Helsingør, da den ene af de nu tre ville tilbage til Sverige.
I første omgang forklarede han, at han havde været i Danmark for at spille på kasino. Men efterforskningen førte alligevel politiet frem til tre andre mistænkte. Ud over dem, der fik dom onsdag, er en fjerde mand anholdt i Zagreb, hvor han i øjeblikket venter på at blive udleveret.
Udbyttet fra røveriet er aldrig dukket op.
I flere andre sager om opsigtvækkende røverier, er det også svenskere, der er mistænkt.
- Sagen bekræfter, at svenskere rejser over landegrænsen for at lave røverier, som vi ikke ser hver dag her i landet, siger vicepolitiinspektør Henning Svendsen.
Som resultat af sagen fra Lyngby har Nordsjællands Politi i dag dannet et såkaldt Joint Investigation Team, hvor politifolk og anklagere fra Danmark og Sverige har fast kontakt om grænseoverskridende sager.
- Det betyder, at når vi får en kendelse på eksempelvis en ransagning ved en dansk domstol, så kan vi sende den direkte til effektuering i Sverige. Før skulle vi omkring det svenske retsvæsen først, siger Henning Svendsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet