Røveri mod rigmand i Vedbæk kan give fem års fængsel
Færing afviser, at han med pistol med lyddæmper truede ejer af Coloplast til at overføre 2,5 millioner
Mindst fem års fængsel er anklagemyndighedens mål i sagen mod en mand, der er tiltalt for at have begået et groft røveri mod en af Danmarks rigeste mennesker.
Ejeren af Coloplast, Niels Peter Louis-Hansen, og hans hustru fik uventet besøg i villaen i Vedbæk 1. marts om aftenen.
En mand havde knust en rude, og med en pistol med lyddæmper tvang han ægteparret ned på gulvet.
Han beordrede derefter rigmanden til at læse et medbragt brev. Heri stod, at han skulle overføre 2,5 millioner kroner til en konto i Nordea.
Hvis ordren ikke blev efterlevet, ville parret blive dræbt, lød truslen ifølge det anklageskrift, som Nordsjællands Politi fredag har frigivet til Ritzau.
Derefter ringede Niels Peter Louis-Hansen og fik overført pengene. De blev sat ind på en konto, som tilhører den nu tiltalte mand, en færing på 35 år.
Den 35-årige har dog hele tiden afvist, at det var ham, der begik røveriet.
Sagen er rejst ud fra den vurdering, at der er tale om et såkaldt egentligt hjemmerøveri, bekræfter anklager Camilla Godfrey.
Når offer og gerningsmand ikke kender hinanden ved røverier i private hjem, er udgangspunktet en straf på fængsel i fem år.
Brevet med ordren om penge indeholdt også en trussel på livet, mener anklagemyndigheden.
Under et punkt om "kontakter politiet/sikkerhed" står der i brevet, at direktørens familie ville blive dræbt af en snigmorder, såfremt direktøren fortalte andre om røveriet.
Desuden tiltales den 35-årige også for at have truet en politiassistent tre uger efter anholdelsen.
"Jeg stikker dig, og du får aids," skal han have råbt flere gange, da han sad med en adskilt kuglepen med blodig spids.
I april forsøgte han i øvrigt at flygte fra politiet, men han blev indhentet og pågrebet, står der i anklageskriftet.
Den 35-årige ønsker ikke, at sagen behandles af et nævningeting. I stedet skal domsmænd og en dommer i Lyngby i slutningen af september afgøre, om han er skyldig.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde