Af Mogens Warrer og John Karlsen
Tre rumænske kvinder blev mandag sigtet for bedrageri efter at have foranstaltet en indsamling ved Lollandscentret i Maribo.
Klokken 11.20 bemærkede en politipatrulje, at der stod tre udenlandske kvinder med A4-mapper ved centret. Da politiet nærmede sig, forsøgte kvinderne at komme væk fra stedet, men det lykkedes ikke.
Det viste sig, at de havde samlet ind blandt forbipasserende til “Handicap International” - et tilsyneladende godt formål, som imidlertid ikke var udset til at skulle modtage de gavmilde bidrag. Kvinderne, der ikke har bopæl i Danmark, havde således af gode grunde ikke den tilladelse til indsamling, som er lovpligtig.
De tre kvinder på 17, 26 og 31 år erkendte da også overfor politiet, at de havde forsøgt at bedrage.
Den bøde de blev præsenteret for, havde de ikke råd til at betale.
I stedet blev de løsladt med bøden skrevet i “den sorte bog” - den må de betale, hvis de en anden gang kommer i kontakt med politiet.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker