Russer idømmes 10 års fængsel for narkosmugling
En russisk mand blev stoppet, da han forsøgte at passere den dansk-tyske grænse med bilen fuld af stoffer.
Retten i Sønderborg har mandag sendt en 43-årig russisk mand i fængsel i 10 år for indsmugling af 20 kilo ecstasy og ketamin, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
Når straffen er udstået, skal han forlade Danmark for altid, fastslår retten.
Manden blev 13. september i år stoppet af Skat i en svensk udlejningsbil til kontrol på motorvejen ved den dansk-tyske grænse.
En nærmere undersøgelse af bilen foretaget sammen med politiet afslørede den store mængde narkotika, som var hentet i Holland.
- Jeg er meget tilfreds med dommen og med, at en så stor mængde farlig narkotika ikke er kommet i omsætning, siger anklager Kristine Dippel Andersen fra Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde