Politiaktion i Stubbekøbing Foto: Claus HansenClaus Hansen
77-årig kvinde blev låst inde på sit badeværelse ved hjemmerøveri.
Margit OlsenMargitOlsen
OffentliggjortSidst opdateret
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi modtog fredag kort efter klokken 9 en anmeldelse om hjemmerøveri mod en 77-årig kvinde, på hendes bopæl på Jernbanevej i Stubbekøbing.
To gerningsmænd trængte ind i kvindes hus omkring klokken 02.30 – 03.30 natten til fredag efter at have brudt et vindue op.
Kvinden blev låst inde i et badeværelse, hvorefter gerningsmændene gennemsøgte huset for værdier og forsvandt fra stedet, efterladende den ældre kvinde låst inde.
- Ved 9-tiden fredag formiddag hørte en nabo, at kvinden kaldte på hjælp, og først der kunne den ældre kvinde komme ud og efterfølgende anmelde hjemmerøveriet, fortæller vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen, som tilføjer, at kvinden ikke er kommet fysisk til skade ved hjemmerøveriet.
Udbyttet ved røveriet er nogle smykker og et mindre kontant beløb.
Annonce
Der er sparsomme signalementer af de to gerningsmænd, der begge beskrives som yngre mænd, ca. 165-170 cm høje, begge iført cowboybenklæder og mørke hættetrøjer. De talte gebrokkent dansk til forurettede, men talte et udenlandsk sprog sammen.
Politiet søger vidner, der i tiden fra midnat til omkring klokken 5 fredag morgen har opholdt sig området omkring Jernbanevej i Stubbekøbing og som har bemærket mistænkelige personer eller køretøjer. Politiet kan kontaktes på 114.
Politiaktion i Stubbekøbing Foto: Claus HansenClaus Hansen
Politiaktion i Stubbekøbing Foto: Peter Levindsen-HansenPeter Levindsen-Hansen
Politiaktion i Stubbekøbing Foto: Peter Levindsen-HansenPeter Levindsen-Hansen
Politiaktion i Stubbekøbing Foto: Peter Levindsen-HansenPeter Levindsen-Hansen
Politiaktion i Stubbekøbing Foto: Peter Levindsen-HansenPeter Levindsen-Hansen
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde