Sådan er korankrisen forløbet

Offentliggjort Sidst opdateret

* I løbet af foråret og sommeren har der været en række koranafbrændinger i Danmark - og også i Sverige - og det har vakt stor vrede i muslimske lande.

* Danske ambassadører i lande som Iran, Egypten og Algeriet har været kaldt til samtale. Lørdag sagde Tyrkiets udenrigsminister, Hakan Fidan, i et telefonopkald med udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, at Danmark øjeblikkeligt bør handle for at forhindre flere koranafbrændinger.

* Mandag stillede regeringen sig op og forklarede yderligere om det kommende tiltag. Der sættes nu et arbejde i gang for at finde ud af, hvilken konkret bestemmelse der skal laves.

* Samme dag mødtes medlemslandene i Den Islamiske Samarbejdsorganisation (OIC) og fordømte afbrændingerne, men noterede sig også, at der handles fra dansk side.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.