Sagen mod Anthony Mark Patterson

Offentliggjort Sidst opdateret

* Anklagemyndigheden havde rejst tiltale mod Anthony Mark Patterson for medvirken til bedrageri for 8,9 milliarder kroner samt forsøg på medvirken til yderligere bedrageri for 553 millioner kroner.

* Patterson nægtede sig indtil for nylig skyldig. Han skulle have været på anklagebænken sammen med Sanjay Shah i en retssag, der skulle have begyndt torsdag i denne uge.

* Men tidligt i februar besluttede Patterson sig pludselig for at ville tilstå. Sagerne mod ham og Sanjay Shah blev derfor delt op, og Pattersons blev behandlet som en tilståelsessag.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.