* Tre mænd blev fredag idømt 40 dages fængsel i Højesteret for trusler mod statsminister Mette Frederiksen.
* Sagen har kørt siden januar 2021. Her blev de tre anholdt i dagene efter en demonstration på Julius Thomsens Plads på Frederiksberg.
* Ved demonstrationen blev en mannequindukke med statsministerens ansigt og et skilt om halsen hængt op i en lygtepæl. På skiltet stod blandt andet "HUN MÅ OG SKAL AFLIVES!".
* Mændene blev i første omgang fængslet på en mistanke om at have fremsat trusler, men de var også sigtet efter en meget alvorlig paragraf om højforræderi.
* Højforræderi var ikke en del af fængslingsgrundlaget, og da der i august 2021 blev rejst tiltale, var det alene for trusler mod statsministeren.
* Mændene har under sagen påberåbt sig, at der var tale om en lovlig ytring - ikke en trussel. Ordene på skiltet var en omskrivning af statsministerens egne ord ved det pressemøde, hvor hun meddelte, at alle mink skulle aflives.
* I september 2022 blev mændene frifundet ved Retten på Frederiksberg. Begrundelsen her var netop, at ytringen ikke havde karakter af en trussel.
* Siden blev de i Østre Landsret dømt 40 dages fængsel.
* Højesteret stadfæstede fredag dommen fra Østre Landsret.
Kilde: Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker