Satte en stopper for festen: Nykøbinggenser endte i klammeri

Grøn Koncert forløb ganske roligt uden den store kriminalitet. Men da den så kom, var det med en Nykøbinggenser involveret. Arkivfoto: Tue Sørensen

Under lørdags festivitas i Næstved var der blot en enkelt voldssag. Her var en Nykøbinggenser involveret.

Offentliggjort Sidst opdateret

20.000 deltagere, Medina, MØ, to narkosager og én voldssag. Sådan så menuen ud til Grøn Koncert lørdag i Næstved.

Her blev bybilledet forvandlet til et festligt panorama, da Grøn Koncert trak tusindvis af musik- og ølelskere til byen.

Dagen blev betegnet som relativt rolig af Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi, ikke mindst henset til det store antal mennesker samlet på ét sted.

Men trods den overordnede fredfyldte atmosfære, registrerede politiet dog to sager om overtrædelse af lov om euforiserende stoffer og en voldssag.

Under indgangskontrollen blev en 34-årig mand fra Farsø afsløret i at have fem joints og 1,5 gram amfetamin på sig, hvilket ledte til en anholdelse.

På samme tid blev en 23-årig mand fra Søborg fundet i besiddelse af to små poser indeholdende i alt 1,5 gram kokain.

En tilsyneladende godmodig dag tog et videre uventet drej, da en 26-årig mand fra Slagelse kom i konflikt med en 38-årig mand fra Nykøbing omkring klokken 21.05.

Konflikten eskalerede, og den 26-årige mand slog den 38-årige mand i hovedet med en knytnæve.

Den 26-årige blev anholdt og sigtet for vold. Han blev taget med til politistationen til afhøring, men blev løsladt igen klokken 23.11.