Den meget psykiske syge yngre mand, som i maj måned dræbte to medarbejdere på Saxenhøj og sårede en beboer, er nu overflyttet fra det psykiatriske hospital Oringe ved Vordingborg til Sikringen Nykøbing Sjælland. Efter drabene på en læge og en socialrådgiver og et knivoverfald på en beboer blev den 28-årige mand varetægtsfængslet på en psykiatrisk afdeling på psykiatrihospitalet Oringe ved Vordingborg.
Den 28-årige havde i tiden op til drabene været indlagt både på lukkede og åbne afdelinger, inden han endte på Forsorgshjemmet. Han lider af skizofreni og er nu i medicinsk behandling.
Det har hele tiden været meningen, at han skulle overflyttes til Sikringen på Sjælland. Sikringen er landets sikreste sted for psykiske syge kriminelle, hvor den 28-årige blandt andet skal mentalundersøges.
På Oringe var den 28-årige mand voldelig overfor personalet og blev derfor bæltefikseret. Ligesom en politipatrulje i en periode flere gange dagligt måtte tilkaldes, når den 28-årige for eksempel skulle på toilettet.
Bæltefikseringen på Oringe er den 28-åriges advokat Jeppe Søndergaard bestemt ikke tilfreds med.
- Det er meget lang tid, og hans muskulatur er blevet kraftigt svækket under fikseringen, fordi han ingen motion har fået og har ligget stille det meste af tiden. Teknisk set burde han jo være blevet flyttet til Sikringen med det samme, da han blev anholdt, og så kunne den tre måneder lange fastspænding være undgået, men det kunne ikke lade sig gøre på grund af pladsmangel på Sikringen, siger Jeppe Søndergaard til Politiken.dk.
Politken.dk kan også fortælle, at den 28-årige blev overflyttet i Sikringen i sidste uge og, at han ikke længere er bæltefikseret.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker