Sejlere evakueret ud for Lolland

Det var i nærheden af Errindlev Havn, sejlerne måtte bede om hjælp. Arkivfoto: Anders Knudsen

En sejlbåd fik lørdag forvildet sig ind i et farvand med lavvande og store sten, mens kraftig tåge gav dårlig sigtbarhed. Derfor måtte to mænd ombord på båden reddes i land.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lørdag eftermiddag blev Gedser Redningsstation sendt i aktion.

En sejlbåd var gået på grund efter at have forvildet sig ind i "et ikke så farbart farvand", fortæller stationsleder Brian Bennetsen.

- Det var to sejlere, som var sejlet fra Nykøbing og var kommet ind i området omkring Errindlev Havn, hvor der er lavvande og fyldt med store sten. Der var de blevet fanget - også fordi, der var en hel del tåge, siger Brian Bennetsen.

Ingen varme eller mad

Derfor bad den danske eftersøgnings- og redningstjeneste Joint Rescue and Coordination Center (JRCC) redningsstationen om assistere det nødstedte sejlskib.

- Vi kørte til Errindlev Havn og havde vores store gummibåd med, som vi smed i vandet, siger stationslederen.

Her skulle gummibåden selv passe på i det vanskelige farvand. Men det lykkedes at komme sikkert frem til sejlbåden.

- Det var en lille sejlbåd uden særlig meget varme, og det virkede ikke til, de havde noget proviant med. Med de vejrforhold, der var i lørdags, bliver det koldt. Derfor skulle de bjærges, siger Brian Bennetsen.

Sejlbåden blev forankret, og de to sejlere sprang i gummibåden, der sejlede dem til Errindlev Havn.

- Det var selvfølgelig med en vis forsigtighed. Det var på det tidspunkt, hvor det hurtigt bliver mørkt, men det foregik stille og roligt Der var ingen panik - og så havde de sikret sig ved at have redningsvest på.

- De blev hentet af en bekendt og kørt hjem. Så skal ejeren selv sørge for at få hentet sejlbåden på et senere tidspunkt, siger han.