Seks mænd er mistænkt for brand i Black Army-klubhus
Politiets teknikere undersøger bandeklubhus i Odense efter brand. Seks mænd er sigtet for brandstiftelse, oplyser Fyns Politi. (Arkivfoto) Foto: /ritzau/Thomas Borberg
/ritzau/Thomas Borberg
Intet tyder på et angreb udefra. Seks mænd fra kredsen omkring banden Black Army er sigtet for brandstiftelse.
Seks mænd, der blev anholdt efter en brand i bandegrupperingen Black Armys klubhus i Odense lørdag aften, er blevet løsladt.
De er sigtet for at have sat ild til huset, men de vil ikke blive fremstillet i grundlovsforhør, oplyser politikommissær Jack Liedecke, Fyns Politi.
Der er tale om seks mænd i alderen fra 19 til 34 år, der alle tilhører kredsen omkring Black Army.
To af mændene er fra Odense, mens de resterende fire er fra forskellige jyske byer.
Politiet fik klokken 00.04 flere anmeldelser om, at der var brand i Black Armys klubhus på Nyborgvej i det centrale Odense.
Og politiet kunne hurtigt konstatere, at der næppe var tale om et angreb udefra.
- Uden at kunne uddybe det nærmere er der noget, der tyder på, at branden kan være påsat inde i huset, oplyste vagtchefen hos Fyns Politi ved midnatstid.
Politiet anholdt de seks mænd, mens de sad i en bil på vej væk fra klubhuset.
De er søndag formiddag blevet afhørt af politiet, og de er alle sigtet for brandstiftelse.
- De er sigtet for brandstiftelse, men vi har ikke fundet juridisk grundlag for at fremstille dem i grundlovsforhør, siger Jack Liedecke.
De seks mænds motiv til at sætte ild til klubhuset er ikke fastlagt.
Ingen personer kom til skade ved branden, der blev slukket, inden den nåede at forårsage større skader
Brandstedet er søndag blevet undersøgt af politiets teknikere.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned